Slané těsto stokrát jinak

24.11.2022
Upečené do zlatohněda těsto připomíná vizovické pečivo
Upečené do zlatohněda těsto připomíná vizovické pečivo

Jako dítě jsem hrozně ráda tvořila a zkoušela vše možné, takže při tvoření s dětmi mě často bere nostalgie, ale slané těsto, to je v tomhle směru extra třída. Prázdniny u babičky a dědy na chalupě byly tradicí mého dětství, zpětně musím uznat, že zabavit až čtyři vnoučata po dobu několika týdnů nebylo asi vždycky snadné, ale prarodičům se to povedlo s grácií. A tak v zástupu zážitků stojí i slané těsto. Venku jsme modelovali, u krbu sušili, venku nebo za deště doma malovali. Z pochopitelných důvodů babička neměla na letní chalupě vykrajovátka, i tak jsem ale modelovali všelijaké tvary jen tak z ruky. Moc jsem se těšila, až děti dorostou do věku, kdy budou moct tvořit a já budu mít jistotu, že neujídají těsto. Nacpat se solí a moukou by totiž šlo trochu proti mému vaření "bez soli," jinak ale myslím nic nebrání připravit slané těsto i opravdu malým dětem. Je to rychlé, levné a samotvrdnoucí modelína je na světě.

S těstem se až překvapivě dobře pracuje, při práci na pečícím papíru se ani nelepí
S těstem se až překvapivě dobře pracuje, při práci na pečícím papíru se ani nelepí

Smíchali jsme 2 hrnky hladké mouky, 1 hrnek soli a 3/4 hrnku vody. Čím více vody přidáte, tím více bude těsto měkké a bude se s ním hůře pracovat, proto pro děti doporučuji vytvořit těsto spíš trochu tužší, vody dát tedy spíš méně a postupně případně přidávat. Z dávky připravené podle rozpisu s pomocí hrnku o 250 ml jsme měli zaplněný jeden velký pečící plech. Se změnou druhu mouky změníte i výsledný odstín. Z klasické pšeničné mouky budou tvary po uschnutí téměř bílé, špaldová nebo žitná dodají tmavší oříškový odstín.

Zapichování špejlí bylo pro děti nejzábavnější
Zapichování špejlí bylo pro děti nejzábavnější

Když máte těsto připravené, je vhodné ho zakrýt fólií nebo sáčkem, začne hned osychat, v lednici takto připravené vydrží třeba i několik dní, kdyby Vám tvoření nakonec něco překazilo. Pustili jsme se do vyvalování, vykrajování a následného zdobení nejrůznějších tvarů. Ačkoli můj záměr byl vyrobit ozdoby na stromeček, dětský výběr s mašinkami, auty a jablíčky v čele se lehce odklonil, ale v tomhle jsem dost přizpůsobivá. Pokud chcete těsto vrstvit, zdobit nebo třeba vyrobit očko na zavěšení, je vhodné povrch těsta lehce navlhčit vodou, aby jednotlivé části po uschnutí neodpadly. Děti práce s vodou celkem nepřekvapivě tak zaujala, že ze zbytků těsta bylo po chvíli bláto, ale trocha mouky to zachrání. Zejména dceru moc bavilo píchat do tvarů špejlí, což dobře připevní zdobení a i to celkem hezky vypadá. Pomocí špejle jsme připravili i dírky na zavěšení. Těsno schnutím moc nemění velikost, takže propíchnutí špejlí stačí, příště chci ale vyzkoušet očko z drátku, které bych do ozdob před uschnutím zapíchla. 

Hotové tvary před uschnutím jsou náchylné na poničení
Hotové tvary před uschnutím jsou náchylné na poničení

Hotové tvary je možné sušit na nízkou teplotu v troubě, trvá to ale několik hodin a tak jsme zvolili sice několikadenní, ale samovolné schnutí na vzduchu. Radiátor je ideální místo, ale to by s našimi skřítky neprošlo a tak si prostě plech pohověl pár dní na stole. Když je těsto tuhé, světlé, jde snadno sundat z podložky, stačí ho dopéct cca na 140° přibližně 20 min. Takto získáte světlé tvary vhodné k následnému dobarvení fixy, temperami atp. Já chtěla vyzkoušet i přírodní tmavší odstín blížící se vizovickému pečivu, proto jsme suché tvary potřeli žloutkem rozšlehaným v troše mléka a tvary takto dopekli. Je třeba barvu kontrolovat, aby se těsto nespálilo, ale opravdu chytlo krásný zlatavý odstín. Světlé tvary děti dobarvily, vše jsem následně ještě nastříkala bezbarvým lakem, abych zvýšila odolnost ozdob. Zbývá dovázat červené mašličky a ozdobit věnec, vázu s chvojím nebo stromeček. Slané těsto jsme určitě nedělali naposledy. Přidáte se?